• Anasayfa / Google Reklamları / Eğitim Kurumları ve…

Eğitim Kurumları ve Okulların Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Eğitim kurumları ve okullarda tıpkı diğer markalar gibi sosyal medyanın sağladığı avantajlardan faydalanmaktadır. Bu nedenle söz konusu kurumların kendi sektörlerine bağlı bir şekilde sosyal medya hesaplarının yönetilmesi gerekir. Öğrenci ve velilerin ilgisini ve dikkatini çekecek paylaşımlar, kurum imajını güçlendirecek gönderiler bu kurumların sosyal medya yönetiminde önemli bir yere sahiptir. Bu noktada eğitim kurumlarının dijital pazarlama stratejileri ile ilgili merak edilen tüm detayları hep birlikte inceleyeceğiz ve eğitim kurumları ve okulların sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? konusunu detaylı açıklayacağız.

Eğitim Kurumları ve Okulların Sosyal Medyası Nasıl Yönetilir?

Öncelikle eğitim kurumların da rekabet oldukça fazladır. Bu nedenle her reklam çalışmasında olduğu gibi bu kurumların reklam çalışmalarında da analizler çok önemlidir. Rakip analizi başta olmak üzere hedef kitle analizi, strateji analizi gibi analizler ile neler yapıldığının ve kime hitap edildiğinin incelenmesi gerekir. Sosyal medyada rakipleriniz neler paylaşıyor, bu paylaşımları etkili oluyor mu, hedef kitleleri kim gibi sorulara cevap bulunarak bir sosyal medya stratejisi belirlenmesi gerekmektedir.

Belirlenen strateji doğrultusunda belirli günlerde ya da saatlerde paylaşım yapılmalıdır. Bu paylaşımlar okulun sağladığı avantajlar, sunduğu imkanlar, okuldan görüntüler, öğrencilerden görüntüler, velilerin memnuniyeti, okulun sıkıcı değil eğlenceli ve öğretici bir yer olduğunu gösteren paylaşımlar olmalıdır. Bunun yanı sıra sosyal medyada feedback çok önemlidir. Yorum ve mesajlara hızlı ve bilgilendirici bir şekilde geri dönüş yapılması potansiyel müşteriler elde etmenize yardımcı olacaktır. Son olarak sponsorlu / ücretli sosyal medya reklamları da hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar.Eğitim Kurumları ve Okulların Sosyal Medya

Şimdi Bir Eğitim Kurumunun Neler yapabileceğini hiyeraşik bir sırayla anlatalım!

Eğitim Sektörün de Kitle Belirleme

Kitle Tanı

Hangi markanın kitle konumlandırmasını yapıyorsanız yapın öncelikli, kitlenizi iyi tanımalı ve onların ihtiyaçlarını, istek ve arzularını çok iyi kavramalısınız. Eğitim kurumları içinde 3 farklı kitle bulunmaktadır.

  • Veliler
  • Öğrenciler
  • Eğitim sektörünün bütünü
  • Veliler; veliler kitlenin bize kalırsa en fazla dikkate alınması gereken gruplarıdır. Çünkü onlar karar verici rolünde bulunanlardır. Tüm diğer kitlelerin aksine öncelikle velileri ikna etmeli, onları eğitim kurumunuzun iyi eğitim verdiğini ve imkanlarının çok iyi olduğunu anlatmanız ispat etmeniz gerekmektedir. Bunu nasıl yapacağız dediğinizi duyar gibiyim. Elbette bir plan, strateji doğrultusunda yapıldığında bu mümkün. Ama bu konu farklı bir başlıkta ele alacağım.
  • Öğrenciler; kitlenin en önemli ikinci grubunu oluşturmaktadır. Ne kadar veli karar verici rolünde olsa da. Öğrenci içinde ikna edici çalışmalar yapılmalıdır. Tabi burda anlattığımız tüm konu eğitim sektöründe kayıt alınabilmesi adınadır. Öğrenciyi ikna edebilme yolu iyi bir eğitim alabileceğini ve okulun sosyal faaliyetlerin geniş olduğu izlenimini öğrenciye hissettirilmelidir.
  • Eğitim Sektörü; sektör bu kitlede neden var diye sorabilirsiniz? Aslında eğtiim sektörü kitlesini şöyle açıklayabiliriz. Eğitim aşamalı şekilde ilerlediğinden yani bir öğrenci önce ilkokul sonra ortaokul, lise ve üniversite aşamasından geçer. Bu her aşamada onlarca, yüzerce öğrenci, öğretmen ve eğitimci ile etkileşim kurar. hHer öğrenci öğretmene, öğretmende öğrenciye mesaj taşır. Bu mesaj eğiti sektörü içerisinde olumlu yada olumsuz bir etkiye dönüşür. Örneğin; Bir eğitim kurumundan sınava giren bir öğrenci başarılı olursa. O eğitim kurumu herkes tarafından tavsiye edilir ve bu konuşulur. Konuşuldukça markalaşma hızlı bir şekilde ilerler.

Eğitim Sektöründe Sosyal Medyanın önemi

Eski tip pazarlama yöntemlerini bırakalı uzun zaman oldu. Artık çağ, dijital pazarlamanın çağı. Dijital pazarlama kollarından biride sosyal medya. Eğitim sektöründe çok sık kullandığımız bu alan bize istediğimiz kitleye, istediğimiz zaman vermek istediğimiz mesajı iletmemizi sağlıyor. Eğitim sektörü için çok önemli bu alanı kullanmak şu an için büyük ayrıcalıktır.

Hangi sosyal medya kanallarında hesap açacaksınız?

Bu soruyu belkide yanlış sormuş olabiliriz. Daha doğrusu hedef kitleniz hangi sosyal kanalarda? Öncelikle bu soruya cevap vermek gerekiyor. Gençler instagram kullanıyor, Veliler belki de facebook, twiter. Gün içerisinde yaklaşık 2 saat kadar zaman geçiridğimiz (şimdilik) Youtube yi unutmamak gerekir. Hızla ilerliyor!

Eğitim Kurumları nasıl paylaşımlar yapabilir?

Kesinlikle kurumsal kimliğe uygun gidilmelidir. Kurumsal renk paletinin dışında renkler algıyı derinleştiremeyeceğinden kullanılmasından kaçınılmalıdır. Bir strateji dahlinde ilerlenmeli kampanyalarla sürekli dönüş odaklı düşünülmelidir. Sınıflardan, eğitim kalitesinden, okulun sosyal ve kültürel alanlarından, başarılarınızdan ve okulun ürettiği her türlü değeri mutlaka etkileyici tasarımlara dönüştürüp paylaşmalısınız. Elbette özel günlere çok fazla önem verilmelidir. İşte size portfolyomuzdan birkaç örnek;

Eğitim Kurumları için Sosyal Medya sponsorlu reklam gönderileri nasıl olmalı?

Eğitim kurumları kayıt dönemlerinde bütçe dahilinde mutlaka sponsorlu reklam gönderi oluşturmalı kitlesine ulaşmalıdır. Reklam; başvuru modeli ya da, sizi arayalım reklam modeli vb… olmalı sosyal ağ dışına çıkartılmamalı (örneğin; web sitesinden kayıt almaya çalışılmamalıdır. Kolay, anlaşılabilir ve dikkat çekici olmalıdır. Unutmayın tüketicinin ilgisini çekmek istiyorsanız ona ne kazanacağını kolay anlatmanız gerekmektedir. Örneğin; Bu başvuru formunu doldurduğun takdirde % X indirim uygulanacaktır gibi. Ne kaybedeceğini de bilmesi gerekir. Bu da kontenjanın çok az olduğu, bu indirimin sadece online da olduğu vb… gibi kısacası kazanacağını ve kaybedeceğini reklamda görmesi kavraması gerekir. İşte size reklamlardan birkaç örnek;

Rakip Değerlendirmesi

“El elden üstündür demiş atalarımız” mutlaka sizin düşündüğünüzden farklı düşünen ve uygulayan rakip eğitim kurumları olacaktır. Çünkü bu sektör kendini sürekli yenileyen, geliştirenlere meyvelerini altın tepside sunan bir sektördür. Bu yüzden rakip firmaları sürekli takip etmeli yaptığı yenilikleri değerlendirilmelidir.

Eğitim kurumları için Sosyal Medya reklam modelleri

Kayıt almaya yönelik reklam modelleri

Kayıt zamanlarında çok farklı renklam modeli ile karşımıza çıkan sponsorlu reklamlar aşağıda açıklamaya çalıştık.
Instagram Hızlı Form sponsorlu reklam modeli
Bu tasarımını yaptığınız bir reklamın “gönderi öne çıkarma yöntemi” ile etkileşim kurmaya yarayan bir reklam modelidir. Çok fazla tercih edilmese de teknik beceri gerektirmeyen bu reklam modelini reklam vermeyi bilmeyenler sıklıkla tercih etmektedir.

Instagram mesajlaşmaya yönlendiren reklam modeli

İnstagram mesajlaşmaya yönlendiren reklam modelinde ise kullanıcıları instagram direct mesajlarına yönlendirerek kullanıcılarla yazışarak iletişim kurabilirsiniz. Hazır mesajlarla çok sorulan sorulara anında cevap verebilirsiniz.

Whatsapp mesajlaşmaya yönlendiren reklam modeli

Whatsapp reklam modelinde reklamın altında “Whatsapp mesajı gönder” butonu çıkmaktadır. Bu butona tıklayan kullanıcılar whatsapp konuşma ekranıyla karşılaşır ve kolayca mesajlaşabilirler. Yine bu reklam modelinde de hazır mesajlarla hızlı cevap verebilirsiniz. Whatsapp hazır mesajları deneyimlerinize ve reklamdaki bilgilerinize göre hazırlayabilirsiniz. Bu işlemleri meta business hesabınızdan yapabilir ve öncesinde whatsapp bağlantısınu kurmayı unutmamalısınız. Whatsapp’ı meta business hesabınıza eklerken mesajla kod geleceği için telefonunuzun yanınızda ve aktif olduğunda emin olmalısınız.

Web site ya da dış bağlantıya yönlendiren reklam modeli

Web sitesine yönlendirme reklamı yani “trafik reklamı” nı eğer web sitenizde form doldurmaya yönelik ya da web sitenizde bir metni ve içeriği okumaya yönelik reklam vermek için tercih edebilirsiniz. Bu reklam modeli ile sitenize tıklayan insanları hedef kitlenize almak için de kullanabilirsiniz. Başka bir diğer reklamda da web sitenize tıklayan kişilere gösterebilirsiniz.

Telefon araması almaya yönlendiren reklamlar modeli

İşletmeniz için telefon araması almak istiyorsanız. Meta business’ınızdan “Trafik reklam modeli”ni seçerek aramalar alabilirsiniz.

Potansiyel müşteriler reklam modeli

Potansiyel müşteriler reklam modelini meta business hesabınızdan form oluşturarak yapabilirsiniz. Formu kullanıcılardan isteyeceğiniz bilgilere göre hazırlayabilirsiniz. Ad, soyad, adres, telefon, adres gibi hazır seçeneklerin yanı sıra kişiselleştirerek sınıf, eskiden okuduğu okul, öğrencinin adı gibi seçenekler de ekleyebilirsiniz. Ama burada sizden kvkk metni istemektedir. Bunun içinde web sitenizin iletişim ya da kvkk metninin url’sini ekleyebilirsiniz. Eğer web sitem yok potansiyel müşteriler formuna ne url’si ekleyeceğim derseniz. Instagram profil url’nizi ekleyebilirsiniz.

Bilinirlik reklam modeli

Bu reklam modelinin amacı kullanıcıları beğenmeye ve markayı daha çok göstermeye yöneliktir. Eğer video izleme reklamı vermek istiyorsanız bu reklam modelini seçmelisiniz. Bu reklam modeli ile daha az bütçeye daha fazla gösterim yapacaktır. Aynı zamanda erişim, marka bilinirliği ve konum bilinirliği gibi reklam modelleri için tercih edebilirsiniz.

Eğitim Kurumları için Sosyal Medya Etkileşim Nasıl yapılır?

Eğitim kurumu sosyal medya hesaplarınıza göndereceğiniz her mesaj (grafik tasarım ya da video) mutlaka bir amaca hizmet etmelidir. Örneğin başarılı bir okul olduğunuz algısını oluşturmak istiyorsanız. Geçmişten gelen tüm başarılarınızı bir şekilde paylaşmalı insanları buna ikna etmelisiniz. Ya da en iyi çok iyi eğitim verdiğinizi aktarma istiyorsanız bunu da çalıştığınız eğitimcileri öne çıkartarak yapabilirsiniz.

Eğitim kurumunuzun sosyal medyada profesyonel bir hesaba sahip olmasını istiyorsanız doğru adrestesiniz. Ajans Hiyerarşi sosyal medyanın en çok göz ardı edilen konularından olan mesaj ve yorum takibini özenle yapar. Bu anlamda tüketicilerin beklentilerine cevap verirken aynı zamanda marka kimliğini de yansıtmak mümkündür. Ajans Hiyerarşi ayrıcalığı ile sosyal medya hesabınızı profesyonel bir şekilde yönetmek adına destek almak için harekete geçebilirsiniz.
Ajans Hiyerarşi başarılı sosyal medya ekibi ve tüketiciyi önemseyen anlayışı çerçevesinde etkileşimi arttıracak hamlelerle size değer katar.

Sohbet Açık
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Ajans Hiyerarşi
Merhaba 👋
Size nasıl Yardımcı olabiliriz?